Zdolność i historia kredytowa to dwa ważne czynniki, które bank bierze pod uwagę podczas analizy wniosku kredytowego. To właśnie od tego, jak do tej pory radziłeś sobie ze spłatą swoich kredytów będzie zależeć to, czy bank wyda pozytywną opinię i udzieli Ci pieniędzy. Warto więc dbać o to, aby historia kredytowa była jak najlepsza, ponieważ może Ci to umożliwić otrzymanie wymarzonego kredytu np. na budowę domu. Co jednak w momencie, gdy historia kredytowa nie jest najlepsza, a chcesz wziąć kredyt w banku? Zobacz, co możesz zrobić w takiej sytuacji.
Czy można „wyczyścić” negatywne wpisy w BIK?
Ostatnio w internecie można znaleźć wiele ofert od osób, które zapewniają, że wiedzą jak wyczyścić negatywne wpisy w BIK. Prawda jest jednak taka, że nie jest to możliwe, dlatego nie warto nabierać się na takie propozycje. To jakie informacje znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej, zależy od tej instytucji oraz od banków, które przesyłają tam informacje na temat kredytobiorców. Kredytobiorca ma za to możliwość, aby po spłacie zobowiązania informacja na ten temat nie pojawiała się już w bazie. Jeśli jednak bez problemu radziłeś sobie z regulowaniem swojego zobowiązania, to warto, aby taka informacja pokazywała się bankom. Po spłaceniu kredytu taka informacja będzie pojawiać się jeszcze przez 5 lat i pozytywnie wpływa na zdolność kredytową. Co za tym idzie, możesz mieć większe szanse na otrzymanie kredytu.
Inaczej sytuacja wygląda z negatywnymi wpisami. One mogą być z kolei przechowywane także przez 5 lat, nawet jeśli kredytobiorca by tego nie chciał. Jeśli spłacisz swój dług, ale w międzyczasie dopuściłeś do opóźnień w spłacie, to informacje na ten temat mogą być przechowywane jeszcze przez długi czas. W takie sytuacji ani Ty, ani firma, która „czyści” BIK nie zdziała zbyt wiele.
Jak poprawić negatywną historię w BIK?
Zła historia kredytowa może być dużym utrudnieniem w całym procesie ubiegania się o kredyt. Na szczęście istnieje szansa, że otrzymasz niewielki kredyt gotówkowy lub chociażby zrobisz zakupy na raty. Jeśli uda Ci się otrzymać takie zobowiązanie to staraj się je regularnie spłacać. Dzięki temu nieco poprawisz informacje na swój temat w BIK i „zatrzesz” złe wrażenie. Historię kredytową warto budować jak najwcześniej, ponieważ jej brak również działa na niekorzyść kredytobiorcy. Na sam początek możesz wziąć niewielki kredyt i regularnie go spłacać. Później łatwiej Ci będzie otrzymać poważniejsze zobowiązanie. Jeśli planujesz, że w przyszłości chcesz wziąć kredyt, to już teraz zajmij się budowaniem zdolności i historii kredytowe.