Sklep internetowy na SaaS – jakie są jego wady i zalety?

Sklep internetowy na SaaS – jakie są jego wady i zalety?

SaaS, czyli skrót od Software as a Service to platforma, która jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań przy tworzeniu sklepów internetowych. Platformy typu SaaS umożliwiają właścicielom sklepów online na odpłatne korzystanie z profesjonalnego oprogramowania, które znajduje się w chmurze. Software as a Service to dobre rozwiązanie zarówno dla początkujących sprzedawców, jak i dla osób doświadczonych i działających już od lat w branży e-commerce. Zobacz jakie wady i zalety ma SaaS i czy warto zdecydować się na sklep oparty na tego typu platformie.

Sklep internetowy oparty na SaaS – jak działa?

Sklep online, który jest oparty na SaaS, może być bardzo „wygodnym” rozwiązaniem dla sprzedawcy. Dlaczego? Ponieważ wszelkie kwestie związane z utrzymaniem strony, aktualizacjami i wsparciem technicznym spadają na dostawce oprogramowania Software as a Service. Wystarczy, że właściciel sklepu będzie co miesiąc uiszczał odpowiednią opłatę, która zazwyczaj przyjmuje formę abonamentu. Ze względu na łatwość obsługi i szybkość konfiguracji SaaS to dobre rozwiązanie dla sprzedawców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę w branży e -commerce.

Jakie są zalety sklepów opartych na SaaS?

Zacznijmy od zalet sklepów, które są oparte na tego typu platformach. Otóż jednym z największych plusów jest to, że platforma SaaS nie wymaga od sprzedawcy praktycznie żadnych umiejętności technicznych. Można korzystać z gotowych szablonów, które są łatwe w konfiguracji. Wybrany szablon sklepu można dopasować do własnych potrzeb i preferencji, więc większość osób powinna być zadowolona z takiej możliwości. Co więcej, właściciel sklepu online nie musi się też przejmować żadnymi aktualizacjami i różnego typu problemami technicznymi.

Do zalet SaaS można też zaliczyć, to, że oprogramowanie daje dostęp do infrastruktury serwerowej, dzięki czemu sprzedawca nie musi samodzielnie wykupywać miejsca na serwerze i instalować sklepu. W razie problemów właściciel sklepu może też liczyć na profesjonalne wsparcie techniczne ze strony dostawcy usług. Sklepy oparte na Software as a Service mają też wiele innych zalet, o których możesz przeczytać w tym artykule: https://hurtecommerce.pl/sklep-internetowy-oparty-na-saas-wady-i-zalety/.

Wady sklepów opartych na SaaS

Opieranie sklepu na SaaS ma wiele zalet, ale należy także wspomnieć o wadach tego rozwiązania. Jedną z największych wad może być to, że oprogramowanie nie jest elastyczne, co jest spowodowane niemodyfikowalnym kodem źródłowym. Sprzedawca, nawet jeśli bardzo by chciał, to nie może swobodnie wprowadzić indywidualnych rozwiązań. Wadą może być też cena abonamentu, choć ta często zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Nie każdy (szczególnie początkujący) sprzedawca będzie chciał bowiem płacić za takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz